Imprezy edukacyjne

Podczas naszej działalności zrealizowalismy następujące projekty:

 

GRY MIEJSKIE:

 

Gry miejskie to sposób edukacji oprzez zabawę, która wykorzystuje przestrzeń miasta jako planszę do gry. Posiada scenariusz , ścisle zwiazany z jej tematem; często wiążesię on z dziejami historycznymi miasta oraz tradycyjnymi zabawami i grami ruchowymi. W zależności od ich  tematu obsługa wciela się w rożnorodne role, budując atmosferę przez stroje, rekwizyty  i zachowanie. Przykłady:

a) Exempla Trahunt - Zgodnie z łacińską sentencją verba docent exempla trahunt (słowa ucza , przykłady kształcą) o wiele praktyczniejsze jest zdobywanie wiedzy się poprzez praktykę oraz zabawę. Tak, jak w grach miejskich: 

* Sztuka Poznania - gdzie poprzez realizacje zadań o tematyce humanistycznej gracze poznają poznańskie instytucje kultury oraz dzieła sztuki.

* Eureka! - gdzie wskazówki do odnalezienia zaginionego traktu stanowią zagadki z zakresu matematyki, chemii oraz fizyki.

 

b) Zamach na Ratusz - W celu spolszczenia Soldantenratu zespoły wcielają się w polską delegację, wyruszają śladami Powstania Wielkopolskiego oraz wykonują polecenia powierzone przez konspiratorów.

c) Piłkarska Gra Miejska - Rodzaj gry miejskiej, gdzie miasto staje się nie tylko planszą ale i boiskiem do gry. W poszczególnych punktach animatorzy wyznaczają uczestnikom zadania sportowe.

 

GRY TURYSTYCZNE:

Gry turystyczne można zacząć w dowolnym czasie (pobrać ze strony www.gramiejska.pl lub punktu informacji miejskiej) oraz zrealizować w swoim tempie. Może w niej wziąć udział każdy- także osoby nie znające miasta. Kierunek działań wyznacza treść karty startowej, a trop- rzeźby, elementy architektury i inne inskrypcje. W ten sposób mieszkańcy mogą na nowo odkrywac urok swojego miasta, a przyjezdni poznać jego historię w aktywny sposób. Przykłady:

a) Tryptyk Miejski - Seria gier umożliwiająca poznanie jednych z głównych dzielnic Poznania, które zostały włączone do jego granic ponad 100 lat temu: Wildy, Jeżyc oraz Łazarza.

b) Traktem królów i cesarzy - Od kilku dni nie można nawiązać kontaktu ze znanym poznańskim rysownikiem. W jego mieszkaniu policja znajduje kartki, których treść nawiązuje do władców goszczących kiedyś w Poznaniu. Przenoś się do różnych epok, poznawaj monarchów i pomóż odnaleźć artyste!

c) Skarby Małopolski - To specjalnie przygotowany cykl gier dla 3 miast wojewódctwa małopolskiego. Wskazówki zawarte w listach oraz wspomnieniach pozwalają poznać tarnowski lub gorlicki skarb oraz znaczenie symboli w Nowym Sączu.

 

GRY KRYPTOLOGICZNE:

 

Zrealizowaliśmy także serie gier internetowych poświęconych złamaniu kodu Enigmy. Grę stanowił kurs kryptologiczny, dzięki któremu jego uczestnicy mogli zapoznać się z kodami , szyframi i innymi sposobami utajniania informacji oraz poznać historię dotyczącą sukcesu polskich matematyków.

a) Lamaczeszyfrow.pl - Cykl 5-ciu gier o zasiegu ogólnopolskim; 2 dla starszych uczestników oraz 3 dostosowane do wieku graczy (wiek 10-12 lat, 13-16 lat i powyżej 16 lat ). Szacuje się że w dotychczasowych edycjach wzięło udział ponad 3700 osób.

b) Codebreakers.eu - To dwa projekty ogólnoświatowe, w wersji angielskojęzycznej. Pierwsza inaugurowana była w 2011 r, kolejna-2013r. Ostatecznie w kilkutygodniowych zmaganiach wzięło udział ponad 240 trzyosobowych zespołów z Europy, a także Afryki, Azji, obu Ameryk oraz Australii i Nowej Zelandii.